Drupal 6.x - en to ja translation catalogue (17 entries)

en: active
ja: アクティブ

en: not active
ja: 非アクティブ

en: Save configuration
ja: 設定の保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Before you can assign default terms to node types, go to !link to create and fill vocabularies.
ja: コンテンツタイプにデフォルトカテゴリを割り当てる前に、!link ページでボキャブラリを追加する必要があります。

en: add vocabulary
ja: ボキャブラリの追加

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: vocabularies and terms
ja: ボキャブラリとターム

en: Taxonomy Defaults
ja: タクソノミーデフォルト

en: Assign default taxonomy terms per node-type.
ja: コンテンツタイプごとにデフォルトのタームを割り当てます。

en: Below you may select default terms for each content type. Check the 'active' box next to the vocabulary, then select the terms.
ja: 以下で各コンテンツタイプに割り当てるデフォルトタームを選択できます。 'アクティブ' のチェックボックスを ON にして該当するボキャブラリを選択した後、デフォルトとするタームを選択してください。

en: If <strong>not active</strong>, this vocabulary is not enabled for this content type (on the <a href="@url">categories page</a>). The terms will be added to the content without appearing on the add and edit pages.
ja: <a href="@url">カテゴリのリスト</a> ページでコンテンツタイプに関連付けられていないボキャブラリは <strong>'非アクティブ'</strong> となっています。 <strong>'非アクティブ'</strong> なボキャブラリのタームを選択した場合、コンテンツの追加や編集ページには表示されませんが、そのコンテンツのタームとしては追加されます。

en: If <strong>active</strong>, these taxonomy terms will simply be pre-selected on the submission page for this content type.
ja: <strong>'アクティブ'</strong> なボキャブラリのタームを選択した場合は、単に、コンテンツの追加や編集ページでそのタームがあらかじめ選択された状態になるというだけです。

en: Default terms
ja: デフォルトターム

en: taxonomy_defaults
ja: タクソノミーデフォルト
