search404-5.x-1.1 - en to it translation catalogue (17 entries)

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Search 404 settings
it: Impostazioni Search 404

en: Administer search 404.
it: Amministra search 404

en: The page you requested was not found.
it: La pagina richiesta non e' disponibile.

en: The page you requested does not exist. A search for %keys resulted in this page.
it: La pagina che hai richiesto non e' disponibile. La ricerca delle parole %keys porta a questa pagina.

en: The page you requested does not exist. For your convenience, a search was performed using the query %keys.
it: La pagina che hai richiesto non e' disponibile. Eseguiamo una ricerca per %keys  .

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Jump directly to the search result when there is only one result.
it: Salta direttamente al risultato se la ricerca porta un solo risultato.

en: Use OR between keywords when searching.
it: Esegui la ricerca con OR fra le parole

en: Use auto-detection of keywords from search engine referer. BETA! Not for production sites, use at your own risk.
it: Usa rilevamento automatico delle keywords dal motore di ricerca Referer. BETA! Usa su siti di produzione  a tuo rischio.

en: Words to ignore
it: Parole da ignorare

en: These words will be ignored from query. Separate words with a space, e.g.: "and or the".
it: Queste parole saranno ignorate dalla query. Separa le parole con uno spazio, esempio "and or the".

en: Extensions to ignore
it: Estensioni da ignorare

en: These extensions will be ignored from query. Separate extensions with a space, e.g.: "htm html php". Do not include leading dot.
it: Queste estensioni satanno ignorate dalla query. Separa le estensioni con uno spazio, esempio: "htm html php". Non inserire il punto iniziale

en: Extensions to abort search
it: Non cercare i file con queste estensioni

en: A search will not be performed for a query ending in the following extensions. Separate extensions with a space, e.g.: "gif jpg jpeg bmp png". Do not include leading dot.
it: La ricerca non sara' eseguita per una query che finisce con le seguenti estensioni. Separa estensioni con uno spazio, esempio : "gif jpg jpeg bmp png". Non inserire il punto iniziale

en: Search 404
it: Ricerca 404
