Scheduler 6.x-1.3 - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Scheduler
ja: スケジューラ

en: Publish on
ja: 掲載する日時:

en: Date/time on which the article will be automatically published
ja: 記事を自動的に掲載する日付と時間。

en: Unpublish on
ja: 非掲載にする日時:

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
ja: 記事を自動的に非掲載にする日付と時間。

en: A module to schedule when nodes are (un)published.
ja: ノードを掲載する (または非掲載にする) スケジュールを立てるモジュール。

en: Light weight cron handler
ja: 軽量なcronハンドラ

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
ja: スケジューラ内部のcronシステムをより頻繁に実行できるようになる、軽量なcronハンドラ

en: Test your servers UTC clock
ja: サーバのUTC時計をテスト

en: Allows site admin to check their servers internal clock
ja: サイト管理者がサーバの内部時計を確認できます

en: Scheduler module settings
ja: スケジューラモジュールの設定

en: Allows site admins to configure scheduler.
ja: サイト管理者はスケジューラを設定することができます。

en: Date format
ja: 日付の書式

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php
ja: スケジュールの時間や日付を入力するための書式。書式のオプションについてはdate()関数を参照してください: http://www.php.net/manual/en/function.date.php

en: Enable scheduled (un)publishing
ja: 掲載する (または非掲載にする) スケジュールを立てられるようにする

en: Check this box to enable scheduled (un)publishing for this node type.
ja: このボックスにチェックを入れると、このコンテンツタイプのノードを掲載する (または非掲載にする) スケジュールを立てられるようになります。

en: Alter published on time
ja: 投稿日時を変更

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
ja: このボックスにチェックがあれば、ノードの投稿日時をスケジュールの時間に変更します (「タッチ機能」)。

en: Scheduling options
ja: スケジュールのオプション

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
ja: 書式: %time。空欄にすると、掲載するスケジュールが無効となります。

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ja: 書式: %time。空欄にすると、非掲載にするスケジュールが無効となります。

en: The entered publication date is invalid.
ja: 入力された掲載日時が適切ではありません。

en: The entered expiration date is invalid.
ja: 入力された非掲載日時が適切ではありません。

en: The expiration date is before publication date.
ja: 非掲載にする日時が掲載する日時より以前となっています。

en: view
ja: 表示

en: Scheduler OS time check
ja: システムの時刻設定の確認

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
ja: サーバの回答では、UTCタイムは %time で「ローカルタイム」は %lt です。

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
ja: サーバの時刻設定が正しく設定されていれば、UTCは<a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTCのロンドン時間</a>に一致しており、ローカルタイムはあなたが現在いる場所の時間に一致していなければなりません。

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
ja: もしもずれが生じていれば、UNIXのシステム管理者に日時の構成を修復させてください。

en: scheduler
ja: スケジューラ

en: @type: scheduled publishing of %title.
ja: @type: スケジュールにしたがって%titleを掲載しました。

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
ja: @type: スケジュールにしたがって%titleを非掲載にしました。

en: Internal scheduler run activated
ja: 内部スケジューラが起動しました

en: schedule (un)publishing of nodes
ja: ノードを掲載する (非掲載にする) スケジュールを立てる

en: The main table to hold the scheduler data.
ja: スケジューラのデータを格納する主テーブル。

en: The foreign key to node.nid
ja: node.nidに結び付く外部キー

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
ja: 掲載する日時の UNIX UTC タイムスタンプ

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
ja: 非掲載にする日時の UNIX UTC タイムスタンプ

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
ja: このモジュールによって、指定した日時にノードを掲載したり非掲載にしたりできるようになります。
