journal 5.x-1.4 - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Allows to maintain a custom log of performed setup and configuration actions.
de: Ein eigenes Logbuch über durchgeführte Einstellungen und Konfigurationen führen.

en: Journal entries
de: Journaleinträge

en: View journal entries.
de: Journaleinträge anzeigen.

en: Journal entry
de: Journaleintrag

en: If not empty, contents of this field will be logged to the system journal.
de: Einträge in diesem Feld werden im System Journal gespeichert.

en: Date
de: Datum

en: User
de: Benutzer

en: Message
de: Nachricht

en: No journal entries available.
de: Es sind keine Journaleinträge verfügbar.

en: access journal
de: Zugriff auf das Journal

en: journal
de: Journal

en: Maintain a custom log of performed setup and configuration actions.
de: Ein eigenes Logbuch über durchgeführte Einstellungen und Konfigurationen führen.

en: Development
de: Entwicklung
