Insert 6.x - en to sv translation catalogue (20 entries)

en: Insert
sv: Infoga

en: These options allow the user to easily insert an HTML tags into text areas or WYSIWYG editors after uploading a file or image. The "Automatic" style will insert a &lt;img&gt; tag for images and a &lt;a&gt; tag for other files. Other styles may insert tags that may not match the file type.
sv: Dessa alternativ låter användaren på ett enkelt sätt infoga en HTML-tagg till textområden eller redigerare av typen WYSIWYG efter uppladdning av fil eller bild. Den "Automatiska" stilen kommer att infoga taggarna &lt;img&gt; för bilder och &lt;a&gt; för andra filer. Andra stilar kan infoga taggar som kanske inte överensstämmer med filtypen.

en: Enable insert button
sv: Aktivera knappen infoga

en: Enable the insert button and options for this widget.
sv: Aktivera knappen infoga och alternativ för denna gränssnittskomponent.

en: Enabled insert styles
sv: Aktiverade stilar för infogning

en: Select which styles should be available when sending items to text areas. If no styles are selected, the option to use a style is not displayed.
sv: Välj vilka stilar som skall vara tillgängliga när objekt skickas till textområden. Om ingen stil är vald så kommer inte alternativet att välja stil vara tillgängligt.

en: Default insert style
sv: Förvald stil för infogning

en: Select the default style which will be selected by default or used if no specific styles above are enabled.
sv: Välj den förvalda stilen som kommer att väljas som standard, eller användas om ingen specificerad stil ovan är aktiverad.

en: Additional CSS classes
sv: Ytterligare CSS-klasser

en: Add any classes that should be added to the item on output.
sv: Lägg till ytterligare klasser som skall bifogas till objektet vid utmatning.

en: Maximum image insert width
sv: Största bredd på bild för infogning

en: pixels
sv: pixlar

en: When inserting images, the height and width of images may be scaled down to fit within the specified width. Note that this does not resize the image, it only affects the HTML output. To resize images it is recommended to install the <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a> module.
sv: Vid infogning av bilder så kommer höjden och bredden på bilder att skalas ned för att passa inom den specificerade bredden. Observera att detta inte ändrar storleken på bilden, det påverkar enbart utmatningen av HTML. För att ändra storlek på bilder så rekommenderas det att installera modulen <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a>.

en: The settings for FileField Insert have been migrated to the Insert module.
sv: Inställningarna för FileField insert har förflyttats till modulen Insert.

en: FileField Insert has been disabled. You may safely delete it from your installation.
sv: FileField Insert har inaktiverats. Du kan radera det utan problem från din installation.

en: Assists in inserting files, images, or other media into the body field or other text areas.
sv: Hjälper till vid infogning av filer, bilder eller annan media till brödtextfältet eller andra textområden.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Link to file
sv: Länk till fil

en: Original image
sv: Originalbild

en: Style
sv: Stil
